Investiční životní pojištění: Stále relevantní produkt nebo přežitek minulosti?
- 15 listopadu, 2023
- Nezařazené
- Žádné komentáře
Investiční životní pojištění: Stále relevantní produkt nebo přežitek minulosti?
Historie investičního životního pojištění
Investiční životní pojištění se stalo populárním v 90. letech a na začátku nového tisíciletí. V té době byl trh s finančními produkty méně regulovaný a mnoho poradců využívalo vysokých provizí, které tyto produkty nabízely. Pro řadu klientů bylo atraktivní, že kromě životního pojištění mohli prostřednictvím tohoto produktu také investovat. Poradci často doporučovali investiční životní pojištění jako výhodné řešení pro zajištění rodiny a zároveň zhodnocení úspor (o této “výhodnosti” bychom však mohli určitě dlouho debatovat). Bohužel, mnoho klientů si neuvědomovalo vysoké poplatky a nízkou transparentnost těchto produktů.
Typický příklad z praxe:
Dle údajů České asociace pojišťoven je průměrná doba trvání smlouvy investičního životního pojištění v ČR zhruba pět let, přestože tyto produkty jsou původně koncipovány a nastaveny na období 20 až 30 let. Při předčasném ukončení smlouvy však dostane klient zpět zpravidla jen částku, která je nižší než to, co do pojištění vložil (tento princip je vysvětlen dále v článku).
Tento problém byl výhodný zejména prodejce pojištění, kteří získávali vysoké provize za sjednání těchto smluv. Po uplynutí storno období, obvykle po dvou letech, kdy museli vracet provizi, pokud klient smlouvu předčasně zrušil, často klientům nabídli „úpravu“ smlouvy. Nebo se ozval jiný pojišťovák. Klient tak po určité době mohl očekávat třeba takový telefonát:
“Dobrý den, pane Nováku, my jsme spolu sice dlouho nemluvili, nicméně změnily se podmínky na trhu a bylo by vhodné předělat vaši pojistku, ať to máte aktuální…”
V překladu to znamená asi něco takového…
“Dobrý den, pane Nováku, neměl jsem důvod se Vám celou tu dobu ozvat, protože z toho fakt nic nemám. Každopádně teď už nemusím vracet tu provizi za vaše IŽP, tak pojďme udělat novou smlouvu, abych dostal znovu zaplaceno… 🙂
Pokud klient souhlasil, uzavřela se nová smlouva, prodejce získal další provizi a klient znovu začínal od nuly, kdy je částka při zrušení smlouvy minimální nebo žádná. A to se vyplatí, že?
Pojďme si tedy uvést několik klíčových faktorů, které přispěly k popularitě tohoto produktu:
- Vysoké provize: Finanční poradci často získávali vysoké provize za sjednání IŽP (odhadem něco mezi 140-200 % ročního pojistného, tj. pokud jste platili pojišťovně 1000 Kč měsíčně, poradce obdržel provizi až 20 000 Kč). Tyto provize mohly být jednorázové nebo rozložené do několika let. Pro řadu poradců (nebo spíš “prodejců”?) bylo tedy bezmyšlenkovité sjednávání IŽP denním chlebem a cestou k rychlým penězům. Bohužel vše na úkor klienta.
- Kombinace pojištění a investic: IŽP nabízelo kombinaci pojištění a investičních možností, což jej činilo atraktivním produktem pro klienty hledající jak ochranu, tak investiční příležitosti. To umožnilo poradcům oslovit široké spektrum klientů.
- Marketing a propagace: Pojišťovny a finanční instituce často intenzivně propagovaly IŽP jako komplexní finanční produkt, což vedlo k jeho širokému povědomí mezi veřejností. Holt byznys je byznys.
- Regulace a trh: V určitých obdobích byla regulace finančních produktů méně přísná, což umožňovalo snadnější sjednávání IŽP bez důkladného zhodnocení vhodnosti pro klienta. Nutno v tomto bodě zmínit i fakt, že samotný finančně-poradenský trh byl daleko méně regulovaný, poradce či pojišťováka dělal kde kdo a podle toho vypadala i kvalita nastavovaných smluv.
- Nedostatek finanční gramotnosti: Mnoho klientů nemělo dostatečné znalosti o alternativních investičních možnostech nebo o skutečných nákladech a rizicích spojených s IŽP. Finanční poradci tak mohli využít této mezery ve znalostech ve svůj prospěch.
Princip fungování IŽP
Klient pravidelně platí pojišťovně pojistné, což je částka, která je v rámci IŽP rozdělena mezi dvě hlavní oblasti: krytí pojistných rizik a investování.
Krytí pojistných rizik a investiční složka
Část pojistného je určena na krytí pojistných rizik, jako je smrt, invalidita, vážná onemocnění, trvalé následky úrazu a další (dle nastavení dané smlouvy). Tato část tedy slouží k tomu, že klient a jeho rodina budou finančně chráněni v případě nečekaných událostí. Zbývající část pojistného je investována podle zvoleného investičního plánu klienta.
Výběr investiční strategie
Klient má při sjednání smlouvy možnost vybrat si investiční strategii, která odpovídá jeho osobním finančním cílům a toleranci vůči riziku. K dispozici jsou různé strategie, které se liší v míře rizika a očekávaném výnosu. Mezi běžné strategie patří:
- Konzervativní: Zaměřuje se na minimální riziko a stabilní, ale nižší výnosy.
- Vyvážená: Snaží se o vyvážení mezi rizikem a výnosem, kombinující stabilní a růstové investice.
- Dynamická: Vysoké riziko s možností dosažení vyšších výnosů, často zahrnující investice do akcií a jiných volatelnějších nástrojů.
Hodnota investičního účtu
Hodnota investičního účtu klienta se mění v závislosti na výkonu zvolených investičních nástrojů. Je důležité si uvědomit, že pojišťovna negarantuje žádné zhodnocení investovaných prostředků. To znamená, že hodnota účtu může kolísat v závislosti na tržních podmínkách a výkonnosti investic. Je proto možné, že v okamžiku, kdy budete chtít svoje zainvestované peníze vybrat, obdržíte klidně méně prostředků, než jste reálně vložili. Mějte však znovu na paměti, že se neinvestuje celá výše pojistného, ale pouze jeho část (ta, co není použita na krytí rizik). Na to, kolik peněz ve výsledku obdržíte má mimo výkonnosti vliv i další bod.
Výplaty a odkupy
Na konci doby pojištění, pokud klient přežije dobu uvedenou ve smlouvě, obdrží aktuální hodnotu svého investičního účtu. Pokud během trvání pojistné smlouvy klient zemře a je ve smlouvě uveden jako “pojištěný” (neplést s pojistníkem, přestože to může být i tatáž osoba), obdrží aktuální hodnotu investice obmyšlená osoba (často někdo z jeho rodiny, uvedený opět ve smlouvě). Pokud klient smlouvu předčasně ukončí, obdrží tzv. odkupné, které může být i nižší než původně investovaná částka. To je důsledek potenciálních ztrát v investicích nebo nákladů spojených s předčasným ukončením.
Mimořádný výběr
Další z možností, jak získat část svých investovaných peněz dříve je tzv. mimořádný výběr. Jde o částečný výběr prostředků, aniž by pojistná smlouva zanikla nebo byl klient pokutován. Mimořádný výběr je možné provést pouze z investiční (rezervotvorné) části. Pouze u smluv, které byly uzavřeny do konce roku 2014 pak klient neztrácí možnost využití daňových slev (viz dále).
Poplatky
Je také důležité vzít v úvahu poplatky spojené s pojištěním. Pojišťovny strhávají poplatky za správu investic a pojistné krytí, což může ovlivnit Váš celkový výnos. Tyto poplatky mohou snížit efektivitu zhodnocení investovaných prostředků, a proto je dobré být si těchto nákladů vědom a zohlednit je při rozhodování o výběru pojistného produktu. Těchto poplatků může být vícero a zpravidla jsou daleko vyšší, než kdyby klient investoval napřímo a ne skrze pojišťovnu.
IŽP a daně
Důvod, proč si řada lidí tento produkt sjedná je i vidina možnosti odečíst si zaplacené pojistné od základu daně. V roce 2024 si můžete z daní odečíst příspěvky na investiční životní pojištění až do maximální částky 24 000 Kč ročně. Tento odpočet se vztahuje na součet příspěvků zaplacených na životní pojištění, které splňuje podmínky zákona o daních z příjmů. Aby tedy mohl klient uplatňovat daňové odpočty za zaplacené pojistné a nemusel je poté zpětně dodanit, je nutné, aby splnil všech šest následujících podmínek:
- Sjednání životního pojištění alespoň na dobu 5 let.
- Vybrání jednorázové částky nebo důchodu nejdříve v roce, kdy je klientovi 60 let.
- Minimální sjednaná pojistná částka na dožití musí být 40 000 Kč u smluv s dobou trvání do 15 let a 70 000 Kč u smluv s dobou trvání nad 15 let.
- Osoba, která daňovou úlevu využívá, musí mít pojištění sjednáno na sebe. Musí tedy být pojistníkem i pojištěnou osobou.
- V pojistné smlouvě je nutné mít zahrnuto riziko „dožití“, případně „smrti nebo dožití“.
- Zároveň není možná jiná výplata než pojistného plnění. Není tedy možné provádět mimořádné výběry ze životního pojištění.
Dále je dobré vědět, jaké daňové povinnosti na Vás čekají, pokud se smlouvu rozhodnete předčasně ukončit:
Předčasný (mimořádný) výběr: Při mimořádném výběru dodaníte pouze částku, kterou jste si za dobu trvání pojištění odečetli od základu daně z příjmů.
Odbytné: Tady navíc dodaníte výnosy z investice 15% sazbou a samozřejmě opět i dodanění odečtených daňových odpočtů.
Standardní výběr: Při splnění oněch šesti podmínek výše jste osvobozeni od daně z příjmů, pokud jsou splněny podmínky minimální doby trvání a věku.
Výhody a nevýhody investičního životního pojištění
Pojďme si tedy stručně shrnout hlavní výhody a nevýhody investičního životního pojištění. Pokud mám být upřímný, moc výhod na tomto produktu osobně nevidím. Kdybych však měl uvést alespoň něco, bude to zejména:
Výhody
- Daňová uznatelnost: Dovedu si představit, že pro někoho, kdo například podniká, může být sjednání takového pojištění zajímavou variantou, jak o něco snížit svůj základ daně. O tom, zda jsou to rozumně využití peníze, nechám rozhodnout čtenáře.
- Pojistná ochrana: Pokud Vám smlouvu tohoto pojištění poskládal někdo, kdo tomu rozumí alespoň na určité úrovni (otázkou je, proč poté volil IŽP?), může být riziková část smlouvy poskytovat solidní ochranu v případě nepřízně osudu.
Nevýhody:
- Vysoké poplatky: O tom, že lze v dnešní době investovat levněji i svobodněji, není moc pochyb.
- Daňové důsledky při předčasném výběru: Předčasný výběr může vést k dodanění uplatněných daňových odpočtů, případně i zdanění výnosů. A splnit všechny dané podmínky nemusí být tak jednoduché.
- Nízké zhodnocení: Výnosy z daných strategií nejsou garantovány a mohou být nižší než očekávané, zejména po odečtení všech poplatků. Upřímně řečeno, dle historických dat to žádné terno není.
- Vázanost prostředků: Peníze jsou vázány na dlouhou dobu a pokud budete chtít vybírat dříve, připravte se na sankce, které jsme si popsali výše
Má tedy investiční životní pojištění smysl i dnes?
Dle mého názoru dnešní trh s finančními produkty nabízí mnohem širší a transparentnější možnosti investování a pojištění. Samostatné produkty, jako jsou rizikové životní pojištění a podílové fondy, případně nízkonákladové ETF, často nabízejí lepší podmínky a nižší poplatky než investiční životní pojištění. Díky tomu mohou klienti dosáhnout lepšího zhodnocení svých peněz a zároveň zajistit svou rodinu za výhodnějších podmínek.
Jaké jsou tedy alternativy?
Pokud se budeme bavit o pojištění, bylo by dobré říct, že existuje několik typů životního pojištění, které se liší svou strukturou a účelem. Jedná se o 3 základní varianty tohoto produktu.
- Rizikové životní pojištění: Toto pojištění poskytuje ochranu pouze v případě smrti pojištěného, případně kryje další rizika, jako jsou vážné choroby, invalidita, trvalé následky po úrazu, dočasnou pracovní neschopnost atd. Nemá žádnou spořicí ani investiční složku a jeho hlavní výhodou je nižší cena při vyšším krytí.
- Kapitálové životní pojištění: Kombinuje pojištění s garantovaným spořením. Část pojistného, které pojišťovně klient platí, jde na krytí rizika a část na spoření, které pojištěný obdrží na konci pojistného období.
- Investiční životní pojištění: Podobné jako kapitálové, ale spořicí složka je investována do podílových fondů nebo jiných investičních nástrojů (často máte na výběr z vícero možností). Výnosy závisí na výkonu těchto investic a nejsou garantované.
V praxi je často výhodné (a já osobně se k této variantě přikláním) zvolit rizikové životní pojištění a investovat prostředky samostatně přes jiné produkty a nástroje, jako jsou podílové fondy, investiční účty či přímo nakupovat aktiva na burze nebo se zaměřit třeba na nákup investiční nemovitosti. Základem je však vždy kvalitně a na míru sestavené portfolio dle konkrétní situace. Pokud se nechcete spoléhat na šťastnou ruku nebo radu známých u piva, doporučuji Vám se obrátit na odborníky. A o tom, jak takového odborníka odlišit od “průměrného” poradce, píšu zase v tomto článku.

Investiční životní pojištění: Stále relevantní produkt nebo přežitek minulosti?
Investiční životní pojištění je jedním z finančních produktů, které nabízí kombinaci pojištění a investování. Přestože v minulosti byl tento produkt velmi oblíbený mezi finančními a